Groteskin otteluraportti: Jukurit nujersi KalPan kauden ensimmäisessä Savon derbyssä
Hallitsevan Suomen mestarin päänahka todellakin maistui. Jukurit pelasi loistavaa lätkää kotiyleisön edessä.
Mikkelin Jukurit ja KalPa iskivät yhteen kauden ensimmäisessä Savon derbyssä. Let´s Go Areenalla nähtiin laadukas kiekkopeli kahden hyvän joukkueen välillä. Jukurit esitti kotikaukalossa erinomaisia otteita.
Jukurit tuli avauserään hyvin ja pelasi fantastisen ensimmäisen 20-minuuttisen. Jukurit avasi maalihanat ajassa 14.41, kun Alexander Ruuttu toi kiekon hyökkäysalueelle, kiersi maalin ja pelasi kiekon takatolpalle liukuneelle Sakke Hämäläiselle, joka puttasi kiekon sisään. Maaliin kakkossyötön korjasi jälleen huiman matsin kahteen suuntaan pelannut Connor Ford.
Jo ennen tuota maalia muun muassa Oskari Remes pääsi nokikkain KalPan maalilla torjuneen Stefanos Lekkasin kanssa.
Toisessa erässä Jukurit laittoi vaan lisää puita uuniin, vaikka KalPa tasoittikin kamppailun heti erän alussa. Komean sommitelman päätteeksi hallitsevan Suomen mestarin KalPan tehtrio laittoi kiekon pussiin: kultakypärä Teemu Hartikainen avasi väylän ja toimitti kiekon Juuso Mäenpäälle, joka laukoi ja kippari Jaakko Rissanen ohjasi pelivälineen reppuun.
Jukurit oli kuskin paikalla toisessa erässä ja menikin 2–1-johtoon ajassa 22.27, kun hienon ottelun pelannut Verneri Ahonen nousi oikealta laidalta maalipaikkaan. KalPa-vahti Stefanos Lekkas torjui, mutta hävitti kiekonhallinnan ja maestro Topias Hynninen seurasi tilanteen loppuun laittaen roskat roskiin.
Jukurit sai pelata pari kertaa toisessa erässä ylivoimaa, mutta lisämaaleja ei nähty. Ylivoima pyöri kyllä hyvin ja paikkoja oli paljon.
Kolmannessa erässä KalPa oli pelin päällä ja jahtasi vimmatusti tasoitusta. Jukurit joutui alakynteen ja puolusti sitkeästi, mutta se pystyi erän aikana myös pelaamaan kiekolla ja saamaan peliä KalPa-päätyyn. Ja olihan Jukureilla paikat iskeä peli pakettiinkin.
Jukurien maalilla Evan Buitenhuis oli maaginen ja venyi toinen toistaan hienompiin koppeihin. Jukurien jänne kesti ja se nousi voitolla viidenneksi.
Jukurien kausi jatkuu perjantaina kotiottelulla Turun Palloseuraa vastaan. Tänään yleisömäärä oli yli 2600, joten TPS-pelin liput saat nyt -10% edullisemmin.
Jukurit–KalPa 2–1 (1–0, 1–1, 0–0)
14.41 1–0 Sakke Hämäläinen (Alexander Ruuttu, Connor Ford)
20.58 1–1 Jaakko Rissanen (Juuso Mäenpää, Teemu Hartikainen)
22.27 2–1 Topias Hynninen (Verneri Ahonen)